.REJESTRACJA

 • Start  / 
 • Wyliczenia opłat za sprowadzenie auta z Ukrainy

Wyliczenia opłat za sprowadzenie auta z Ukrainy

Obecna sytuacja geopolityczna wywołuje na świecie wiele emocji oraz problemów jakie niesie za sobą agresja wywołana przez rosyjski najazd na Ukrainę. Ten zbrodniczy atak federacji rosyjskiej powoduje masowe przemieszczanie się Ukraińskich kobiet i dzieci do Polski a co za tym idzie przewożenie również swojego dobytku. Samochody to jeden z głównych towarów jaki wjeżdża na terytorium Polski a co za tym idzie terenów członkowskich Uni Europejskiej. Oczywiście są regulacje i opłaty celne jakie właściciel pojazdu musi ponieść za nim zalegalizuje użytkowanie swojego auta w Polsce.


UWAGA: KLIENTÓW CENIĄCYCH SOBIE CZAS ORAZ WYGODĘ ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ USŁUGĄ REJESTRACJI I ODPRAWY ZA KLIENTA. UCHRONI TO PAŃSTWA OD WOLNYCH DNI Z PRACY, ROZBUDOWANEGO APARATU BIUROKRACJI ORAZ KOLEJEK URZĘDOWYCH. ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAREJESTROWANIA POJAZDU W DOMU! PRZYJEŻDZAMY, ODBIERAMY DOKUMENTY, FINALIZUJEMY WSZELKIE CZYNNOŚCI ADMINISTRACYJNE A GOTOWE TABLICE DOSTARCZAMY POD WSKAZANY ADRES.


Masz pytania ? ZADZWOŃ: 506-328-644

Od czego zacząć po sprowadzeniu pojazdu z Ukrainy

Zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z Ukrainy wiąże się z koniecznością wykonania odprawy celnej. Zaświadczenie o uregulowaniu takich należności jak cło, vat i akcyza należy przedstawić w wydziale komunikacji składając wniosek o rejestracje.

Kto wykonuje odprawę celną

Odprawą towaru bo za taki uważa się samochód sprowadzony z Ukrainy zajmuje się agencja celna. Procedurę prowadzi agent celny przygotowując w Państwa imieniu wszelkie niezbędne dokumenty takie jak: niezbędne wnioski, deklaracje, listy przewozowe oraz inne wyjaśnienia związane z transportem towaru z innego kraju do miejsca docelowego w Unii Europejskiej. Po zapoznaniu się z dostarczonymi dokumentami i przygotowaniu wszystkich niezbędnych wniosków agent celny składa je we właściwym urzędzie celnym czekając na weryfikację oraz wyznaczenie terminu oględzin. Termin oględzin wyznaczany jest przez celnika w urządzie celnym, wyznaczenie terminu zobowiązuje nas do stawienia się we właściwym urzędzie na okazanie zadeklarowanego towaru w tym przypadku auta.

Jakie dokumenty będą potrzebne do urzędu celnego

Prawidłowa weryfikacja pojazdu przez celnika następuję po okazaniu odpowiednich dokumentów na podstawie których celnik określi wartość zadeklarowanego towaru. Najczęściej do oszacowania właściwej wartości wystarczą nam takie dokumenty jak:

 • Ukraiński dowód rejestracyjny,
 • umowa kupna sprzedaży,
 • ważna karta pobytu lub wiza(kserokopia),
 • tłumaczenia niezbędnych dokumentów,
 • badanie techniczne(wymagane w niektórych przypadkach).

UWAGA: Uchodźcy uciekający przed wojną przewożący swoje rzeczy mogą ubiegać się o zwolnienie z konieczności opłacenia należności celnych. Ze względu na szczególne okoliczności procedura zwolnienia w przypadku Ukraińców jest przyspieszona i uproszczona do minimum. Niestety dokumentacja w przypadku ubiegania się o tak zwane mienie przesiedlenia jest niestandardowa i często regulowana wewnętrznymi przepisami danego urzędu, najlepiej więc skontaktować się z przedstawicielem naszego biura który udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Dodatkowo w zależności od miasta w jakim chcemy przeprowadzić całą procedurę wymagane deklaracje i wnioski będą się trochę różnić a czas wydania decyzji może być wydłużony. Uzależnione jest to między innymi od ogólnej wielkości miasta co bezpośrednio przekłada się na codzienną ilości petentów odwiedzających urząd.

Tłumaczenia niezbędnych dokumentów

Wykonanie rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji oraz odprawy celnej wiązać się będzie z koniecznością przygotowania niezbędnych tłumaczeń. Podczas standardowej odprawy do obowiązkowych dokumentów jakie należy przetłumaczyć należy umowa kupna i ukraiński dowód rejestracyjny. Niestandardowe sytuacje oraz tzw. mienie przesiedlenia(czyli zwolnienie z konieczności opłacenia należności podatkowych) wymaga często wykonania dodatkowych dokumentów niestandardowych. Należy pamiętać że urzędy w poszczególnych miastach mają swoje wewnętrzne przepisy i regulacje dotyczące dokumentów wymaganych do okazania i przetłumaczenia.

Opłaty celne w urzędzie - CŁO, VAT i AKCYZA

Jak już wspomnieliśmy wyżej towary czyli w tym przypadku auta sprowadzone z krajów nie należących do wspólnoty Unii Europejskiej według przepisów muszą mieć uregulowane należności podatkowo celne. Do obowiązkowych podatków należy niewątpliwie VAT który musi zostać odprowadzony od każdego towaru wprowadzonego na terytorium krajów członkowskich. Następnie w odprawie którą wykonuje agent celny naliczana jest również AKCYZA która naliczana jest już względem ustalonych wewnętrznych przepisów w danych krajach(w Polsce samochody z silnikami do 2000/cm3 płacą akcyzę na poziomie 3.1% z kolei auta z silnikami powyżej 2000/cm3 płacą 18.6%). Ostatnim podatkiem który musimy uregulować wykonując odprawę jest CŁO które wynosi 10%.

Komu przysługuje zwolnienie z opłat celnych

Ukraińscy uchodźcy uciekający przed wojną mogą starać się o zwolnienie i skorzystać z tzw. procedury uproszczonej. Pozostałe osoby podlegają pod standardową procedurę mienia przesiedlenia którą opisaliśmy w innym naszym artykule tutaj

Zwolnienie może nastąpić również częściowe z samego CŁA w takim przypadku należy w urzędzie celnym podczas odprawy złożyć zaświadczenie EUR-1 czyli tzw. świadectwo pochodzenia towarów wywożonych do krajów trzecich. Spełniając odpowiednie warunki na podstawie takowego zaświadczenia możemy ubiegać się o zwolnienie z opłaty 10% cła.

Ile trwa wykonanie odprawy celnej i rejestracja

Obecna sytuacja geopolityczna na świecie jest dość dynamiczna i wiele zmienia dlatego nie da się jednoznacznie określić w jakim czasie uzyskamy wszelkie niezbędne decyzje wymagane do rejestracji. Średni czas procedur urzędowych po sprowadzeniu pojazdu z Ukrainy sięga 5-7dni roboczych ale należy pamiętać że jest to uśredniony czas zwykłej standardowej odprawy. Niestandardowe sytuacje często wymagać będą złożenia dodatkowej dokumentacji oraz wyjaśnień co wydłuży całą procedurę i w naturalny sposób przełoży się na dłuższy termin oczekiwania.

Badania techniczne wymagane do rejestracji auta

Badania techniczne w przypadku samochodów sprowadzonych z Ukrainy do samej odprawy są rzadko wymagane. Najczęściej wszystkie niezbędne dane techniczne(np. pojemność silnika w cm/3, moc silnika w kw/h) do oszacowania wstępnej wartości są wypisane w dowodzie. Wyjątek stanowią tu pojazdy specjalne gdzie w dokumentach często brakuje niezbędnych danych, w takim wypadku zobowiązani jesteśmy do wykonania badania technicznego przed rozpoczęciem procedury. Należy również pamiętać że bez badań technicznych nasz agent celny jest w stanie wykonać tylko odprawę, sama rejestracja w urzędzie miasta wymaga przedstawienia zaświadczenia o pozytywnym wykonaniu badań technicznych.

Więcej informacji na temat gdzie i dlaczego wykonujemy badania techniczne znaleść można na naszym blogu informacyjnym tutaj

Rejestracja pojazdu z Ukrainy - wydział komunikacji

Ostatnim już krokiem po uregulowaniu wszelkich należności celno-podatkowych jest wizyta w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym i rejestracja auta. Do sfinalizowania rejestracji w urzędzie potrzebować będziemy standardowe dokumenty wymagane do zarejestowania samochodu sprowadzonego.

Więcej informacji na temat rejestracji pojazdów z zagranicy znajdą Państwo tutaj

Jakie regiony obsługujemy wykonując odprawy

Nasza firma głównie funkcjonuje w Województwie Pomorskim gdzie obsługujemy wszelkie budynki administracyjne takie jak: urząd skarbowy, izba celna oraz wydział komunikacji w urzędzie miasta. Regiony odwiedzane codziennie przez naszych pracowników to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Puck, Władysławowo, Starogard Gdański, Tczew, Malbork, Kartuzy, Kościerzyna Pruszcz Gdański.

UWAGA: Teoretycznie w przypadku samochodów sprowadzonych z krajów nie należących do Unii Europejskiej nie ma faktycznej rejonizacji co przynajmniej w teorii zapewnia możliwość wykonania odprawy celnej w innym mieście. Niestety przeprowadzenie procedury w innym urzędzie wymaga złożenia pisemnego wniosku do naczelnika z takową prośbą. Po uzyskaniu zgody od naczelnika nasz agent celny może kontynuować odprawę towaru i czekać na wyznaczenie terminu oględzin oraz weryfikacje wartości towaru

Podsumowanie

Jak widać czynności administracyjnych po sprowadzeniu samochodu z Ukrainy jest wiele a procedury w naszym kraju są mocno rozbudowane dlatego zachęcamy do skorzystania z usług naszej agencji. Zlecając poprowadzenie wszelkich procedur w naszej firmie należy jedynie dostarczyć wymagane dokumenty a nasz agent celny zajmie się wszystkim. Należy pamiętać że trudna sytuacja polityczna na świecie powoduje iż sprowadzenie pojazdu z Ukrainy jest procedurą dość indywidualną, nasz agent celny przedstawia zawsze najkorzystniejsze podejście do każdej indywidualnej sytuacji minimalizując w ten sposób przyszłe koszty. Przygotowujemy wszelkie niezbędne deklaracje, wyliczenia i wnioski, składamy je we właściwym urzędzie do weryfikacji a po zweryfikowaniu uzyskujemy decyzje niezbędne do rejestracji. Zlecenie odprawy w naszej agencji odciąży Państwa od wszelkiej biurokracji i niepotrzebnych kolejek urzędowych minimalizując koszty i zapewniając wygodę . Wszystkich Ukraińców sprowadzających pojazd zachęcamy do kontaktu z naszym agentem celnym który wyliczy wszelkie koszty, odpowie na każde pytania oraz poprowadzi całą procedurę w Państwa imieniu.

Podsumowanie

Jak widać czynności administracyjnych po sprowadzeniu samochodu z Ukrainy jest wiele a procedury w naszym kraju są mocno rozbudowane dlatego zachęcamy do skorzystania z usług naszej agencji. Zlecając poprowadzenie wszelkich procedur w naszej firmie należy jedynie dostarczyć wymagane dokumenty a nasz agent celny zajmie się wszystkim. Należy pamiętać że trudna sytuacja polityczna na świecie powoduje iż sprowadzenie pojazdu z Ukrainy jest procedurą dość indywidualną, nasz agent celny przedstawia zawsze najkorzystniejsze podejście do każdej indywidualnej sytuacji minimalizując w ten sposób przyszłe koszty. Przygotowujemy wszelkie niezbędne deklaracje, wyliczenia i wnioski, składamy je we właściwym urzędzie do weryfikacji a po zweryfikowaniu uzyskujemy decyzje niezbędne do rejestracji. Zlecenie odprawy w naszej agencji odciąży Państwa od wszelkiej biurokracji i niepotrzebnych kolejek urzędowych minimalizując koszty i zapewniając wygodę.

Wszystkich Ukraińców sprowadzających pojazd zachęcamy do kontaktu z naszym agentem celnym który wyliczy wszelkie koszty, odpowie na każde pytania oraz poprowadzi całą procedurę w Państwa imieniu.

rejestracja pojazdu

Administracja w domu nic prostrzego !

teraz zarejestrujesz pojazd lub wykonasz tłumaczenie nie wychodząc z domu.

Czytaj więcej
rejestracja pojazdu

Akcyza przez internet ! Nowość

opłać podatek akcyzowy przez internet z domu

Czytaj więcej

Obsługujemy całe województwo pomorskie

potrzebujesz pomocy w innym mieście
skontaktuj się z nami

 • GDAŃSK
 • GDYNIA
 • SOPOT
 • PRUSZCZ GD
 • KOŚCIERZYNA
 • KARTUZY
 • WEJHEROWO
 • MALBORK
 • TCZEW
 • PUCK
 • STAROGARD GD
 • WŁADYSŁAWOWO
Kontakt

Masz pytania ?

porozmawiaj z naszym konsultantem

Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.