Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich pojazdów znajdujących się na terenie naszego kraju. Przepis ten reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Celem tej ustawy jest ochrona finansowa przed szkodami finansowymi powstałymi w skutek wypadku lub innego zdarzenia drogowego. Kierowcy którzy w chwili spowodowania wypadku posiadają ważną polisę OC nie muszą bać się odpowiedzialności finansowej względem poszkodowanego. Wszelkie roszczenia wynikające z tego tytułu pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy aktualnie wykupioną polisę.
Każda osoba posiadająca pojazd w Polsce ma obowiązek wykupienia polisy OC. Obowiązek jej posiadania jest już weryfikowany podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Dla tego każdy nowy nabywca pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami wykupienia polisy oraz koniecznością zawarcia umowy w określonym terminie. Obowiązkowy termin w jakim należy zawrzeć polisę reguluje art. 29 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zgodnie z którym:
Należy bezwzględnie pamiętać że każdy pojazd nawet ten sporadycznie używany musi posiadać ważną polisę ubezpieczeniową. Nabywcy pojazdów którzy odstąpili od poprzedniego ubezpieczenia muszą w dniu ustania obowiązywania dotychczasowej polisy zawrzeć umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym zachowując jego ciągłość.
W przypadku braku wypowiedzenia umowy (najpóźniej dzień przed końcem ważnej polisy) ubezpieczyciel ma obowiązek automatycznego przedłużenia ważności na kolejny rok. Taka regulacja zawarta w art. 28 ustawy o ubezpieczeniach ma chronić kierowców przed odpowiedzialnością finansową w przypadku gdy właściciel zapomni dokonać wykupu nowej polisy. Jednakże należy pamiętać że nie musimy korzystać z przedłużenia umowy, możemy na własną rękę poszukać innego towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje nam korzystniejsze warunki. W takim wypadku należy wypowiedzieć pierwszą zawartą umowę na polisę aby nie płacić często podwójnie droższej odnowionej automatycznie polisy. Aby uniknąć naliczenia podwójnej składki wypowiedzenie umowy należy złożyć najpóźniej dzień przed wygaśnięciem dotychczasowej umowy. O terminie końca obowiązywania oferty ma obowiązek poinformować nas dotychczasowy ubezpieczyciel na 14 dni przed jej końcem, przedstawiając warunki przedłużanej automatycznie polisy na kolejny rok.
Z punktu widzenia kierowców automatyczne odnowienie się polisy jest wygodnym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku dojdzie do automatycznego przedłużenia. Jedną z najczęstszych przyczyn braku automatycznego odnowienia polisy OC jest brak uregulowanej płatności za poprzedni okres. Dodatkowo należy pamiętać, że wszelkie ubezpieczenia krótkoterminowe nie podlegają samoistnemu przedłużeniu a ubezpieczenie przejęte po poprzednim właścicielu wygasają z dniem końca umowy.
Wskazane wyżej sytuacje nie zwalniają nas z konieczności posiadania obowiązkowej polisy OC. Każdy kierowca musi samodzielnie pilnować terminu zawarcia umowy OC a nie dopilnowanie tego zobowiązania skutkować będzie nałożeniem mandatu.
Obowiązkowa polisa OC ma za zadnie przede wszystkim chronić właściciela pojazdu przed wszelkimi roszczeniami ze strony ewentualnych poszkodowanych. Zapewnia ochronę nie tylko poszkodowanej stronie lecz chroni również pasażerów, nawet gdy sami ponosimy winę za spowodowanie wypadku.
Kwoty jakie zobowiązany jest pokryć ubezpieczyciel podczas szkody są wysokie i potrafią sięgać nawet 5 mln. euro w ramach opłacenia kosztów leczenia osób poszkodowanych oraz 1 mln. euro w ramach naprawy uszkodzonego mienia.
Należy jednakże pamiętać, że aby pokryć wszelkie szkody własne wynikające ze spowodowania wypadku sama polisa OC nam nie wystarczy. W takiej sytuacji Istotne jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia AC i NNW, które pokryje także poniesione straty sprawcy wypadku.
Uczestnicząc w ruchu drogowym należy wziąć pod uwagę fakt iż wielce prawdopodobne jest to, że prędzej czy później będziemy brać czynny udział w wypadku drogowym jako sprawca zdarzenia bądź poszkodowany. Dla tego warto wiedzieć przed jakimi dokładnie zdarzeniami może nas uchronić ważna polisa OC.
Jeżeli jesteśmy sprawcami wypadku to polisa uchroni nas przed konsekwencjami następujących zdarzeń:
Podczas ewentualnej kolizji drogowej warto wiedzieć jakie ewentualnie koszty pokryje polisa ubezpieczeniowa OC. Najczęstsze roszczenia względem wypłaty należności z polisy sprawcy dotyczą:
Warto wiedzieć w jakich okolicznościach ubezpieczyciel nie pokryje wyrządzonych przez nas szkód. Najczęstsze przyczyny odmownych decyzji mają miejsce: odmownych to:
![]() | Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu uczestniczącego w ruchu drogowym ale i także pojazdów nieużytkowanych znajdujących się w garażu czy podwórku. Często polisa uważana jest przez kierowców za niepotrzebną jednak ten pogląd się zmienia w momencie spowodowania zdarzenia w ruchu drogowym. Dopiero wtedy okazuje się, że podczas wypadku ważna polisa OC ratuje nasz rodzinny budżet. Roszczenia powypadkowe są tak wysokie, że większości z nas nie stać na ich samodzielne pokrycie. Koszty te wiążą się nie tylko z naprawą uszkodzonego pojazdu ale także leczenia, rehabilitacji czy działań służb porządkowych. Średnia wartość wypłacanych odszkodowań z polisy OC w 2019 r. wynosiła aż 7656 zł. Dla tego warto posiadać polisę OC mimo ustawowego obowiązku. Polisa działa na naszą korzyć i to dla nas jest bardzo ważne by pilnować zachowania jej ciągłości. |
Proszę wybrać interesujący temat i przesłać swoje dane kontaktowe, nasz konsultant skontaktuję się z Państwem i odpowie na każde pytanie.